СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА
У нашому навчальному закладі з метою психологічної підтримки ветеранів та ветеранок, а також членів їх родин, практичним психологом Мариною Гринь та соціальним педагогом Олесею Гладковською було проведено ряд просвітницьких заходів щодо правил толерантної комунікації з ветеранами, що сприятиме їх адаптації до цивільного життя, попередженню конфліктних ситуацій у родинах, створення атмосфери розуміння та взаємоповаги в суспільстві. Проведення подібних заходів є одним із напрямів реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
Так, зі здобувачами освіти 10-го класу було проведено просвітницьку бесіду з обговоренням на тему «Як спілкуватися з військовими та ветеранами?». Зі здобувачами освіти 9-х класів – диспут на тему «Як комунікувати з військовими та ветеранами. Недоречні запитання та висловлювання».
Учасників освітнього процесу було ознайомлено з номерами гарячих ліній щодо психологічної допомоги військовим, ветеранам та їхнім сім’ям; з брошурами «Як ти, ветеране?»(Як розмовляти з тим, хто намагається повернутися до цивільного життя), «Як ти, сонечко?»(Як розмовляти з дитиною під час війни), «Як ти, коханий?»(Як розмовляти, якщо ви на відстані); розповсюджено листівки та буклети на теми «Як спілкуватися з військовими та ветеранами? Три прості правила», «Як комунікувати з військовими: недоречні фрази та слова», «Як дорослим і дітям спілкуватися з людьми, що втратили кінцівки», «Безкоштовна психологічна допомога військовим, ветеранам та їхнім сім’ям».
В класних та батьківських групах поширено інформацію, що сприяє толеруванню комунікації з військовослужбовцями та ветеранами, наприклад: Комікс «Мій тато повернувся з війни» https://drive.google.com/file/d/1SDkRfVfRyn0z0a1-p-sS0MZraB5hHgNd/view , а також посилання на рекомендації «Як військовослужбовцям спілкуватися зі своїми дітьми, щоб зберегти емоційний зв’язок? Як підшукувати правильні слова, якщо ви на відстані? Як правильно пояснити дитині, чому мама чи тато на війні а не з нею? https://tro.mil.gov.ua/yak-vijskovosluzhbovczyam-spilkuvatysya-zi-svoyimy-ditmy/
До вашої уваги матеріали, що можуть бути корисними для учасників освітнього процесу і стосуються питань толерування комунікації з військовослужбовцями та ветеранами:
- відеоролики, створені за участі ветеранів: https://drive.google.com/drive/folders/1cpefYycxrgDSLnqiWYVWbzGLzYUn7dLg ;
- довідник «Люди з досвідом війни. Взаємодія»: https://drive.google.com/file/d/1Aw3elHYBufIoieD6UTqdMLAPTGc_-tAv/view ;
- гайд від Ветеранського фонду щодо комунікації з ветеранами: https://veteranfund.com.ua/wpcontent/uploads/2023/09/how_to_write_about_veterans.pdf ;
- про правила безбар’єрної мови: https://bf.in.ua/ ;
- сайт Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як»: розділ «Ветеранам»: https://www.howareu.com/#veterans ;